Helsingin Kalevan Pojat ja Tytöt

Partiolippukunta Etelä-Helsingin alueella

Ilmoittaudu 16.4. mennessä Kohtaamiseen 26.4.

Jes! Kalevan Pojat ja Tytöt lähtee Kohtaamiseen ja mukaan on kutsuttu kaverit, vanhemmat ja sisarukset! Sudenpennut ja seikkailijat ystävineen ja perheineen valloittavat aamupäivän aikana Korkeasaaren sunnuntaina 26.4.2015. Samaan aikaan tarpojat, samoajat ja vaeltajat puolestaan ottavat haltuunsa kaupungin ytimen. Kaikki kohtaavat toisensa iltapäivällä Partiofestareilla Suvilahdessa, jossa ohjelman ja palkitsemisen päätteeksi on tiedossa huippuesiintyjä!

Viime vuonna tunnelma oli korkealla Vappu-marssilla, yleisöaalloissa, ja tietenkin Haloo Helsingin Ellin seurassa. Ja jälleen on uutta hauskaa ohjelmaa tiedossa. Tehdäänkö tänä vuonna Kalevan Poikien ja Tyttöjen osallistujaennätys?

image_preview

Sitovat ilmoittautumiset viimeistään 16.4.

Ilmoittaudu HKPT:n Kohtaamis-kohtaktille Pekka Pupuliini Grönroosille viimeistään torstaina 16.4. (pekka at hkpt.fi). Osallistumismaksut maksetaan Holviin ja lisäksi kaikki alle 15-vuotiaat palauttavat huoltajan allekirjoittaman lupalapun Pekalle. Lataa ilmoittautumislomake ja lupalappu.

Osallistumismaksu 16 € sisältää ohjelman, iltapäivän eväät, sekä sudenpentujen ja seikkailijoiden kuljetukset Korkeasaaresta Suvilahteen sekä tarpojien, samoajien ja vaeltajien kuljetukset Kansalaistorilta Suvilahteen. Tänä vuonna kaikki neljä (4) vuotta täyttäneet ostavat lipun, koska vain alle 4-vuotiaat pääsevät Korkeasaareen ilmaiseksi. Korkeasaaren vuosikortilla ei saa alennusta tai sisäänpääsyä.

HKPT aikataulu sunnuntaina 26.4.

8:00 Sudenpennut ja seikkalijat perheineen lähtevät kololta kohti Korkeasaarta. Varaa matkakortti tai bussirahaa.

9:00 Sudenpennut ja seikkailijat perheineen aloittavat ohjelman Korkeasaaressa

9:00 Tarpojat, samoajat ja vaeltajat perheineen lähtevät kololta kohti Kansalaistoria, jossa ohjelma alkaa 09.30

11.30-12.15 Tarpojat, samoajat ja vaeltajat siirtyvät Suvilahteen

12.15 Järjestäytyminen ilmakuvaan alkaa

12.30-13.30 Sudenpennut ja seikkailijat siirtyvät Suvilahteen

14.00-15.15 Partiofestarit Suvilahdessa

15.15 Johtajat ja vanhemmat saattavat sudenpennut ja seikkailijat takaisin kololle

noin 16.00 lapsia vastassa kololla

18.00-21:00 Johtajabileet (K-15) Kattilahallissa

Muistilista Kohtaamiseen ja osallistujien infokirje

  • Partiohuivi kaulaan
  • Säänmukainen vaatetus
  • Istuinalusta
  • Juomapullo täynnä vettä
  • Evästä (tapahtumasta saat klo 12-14 välissä sämpylän,hedelmän, patukan, ja mehun)
  • Reppu selkään
  • Matkakortti tai käyttörahaa matkaan kololta Korkeasaareen ja Suvilahdesta takaisin.

Sudenpennut ja seikkailijat

  • Viettävät aamupäivän Korkeasaaressa, jossa liikutaan 4–6 hengen vartioissa.
  • Mitään ennakkovalmistautumista ei vaadita, kaikki tarpeelliset ohjeet ja kartan saa paikan päältä.
  • Kukin vartio tarvitsee vähintään yhden saattajan, joka on joku lasten huoltajista tai johtajista. Saattajan tehtävä on kulkea vartion mukana ja osallistua yhdessä vartion kanssa saarelta löytyvien ohjelmapisteiden ohjelmaan.
  • Sudenpentujen on mahdollista tehdä osa Lemmikki-jäljen aktiviteeteistä.
  • Seikkailijoiden on mahdollista tehdä Luonnonsuojelu-taitomerkkiin liittyviä aktiviteetteja.
  • Vanhemmat, perheenjäsenet ja ystävät – aamupäivän aikana näette, ettei merkkejä suinkaan kerätä paidan hihaan vain merkkien keräilyn vuoksi, vaan niitä suorittaessa partiolainen konkreettisesti tekee ja oikeasti oppii kulloinkin kyseessä olevasta aiheesta. Tämä on myös oiva tapa kaverin tutustua partioon!

Tarpojat, samoajat ja vaeltajat

  • Osallistuvat aamupäivän aikana Helsingin keskustassa kaupunkiseikkailuun nimeltä Puuttuva Palanen. Kierros alkaa Kansalaistorilta, Musiikkitalon ja Kiasman välistä. Teeman mukaisesti osallistujat keräävät pisteistä palasia, joita tarvitaan kierroksen huipentuessa Suvilahteen.
  • Saapuvat Suvilahteen hieman aikaisemmin kuin kaksi nuorinta ikäluokat, sillä he saavat keräämiään palasia vastaan erivärisiä papereita, joiden kanssa muodostetaan valtava Roihun logo, josta otetaan ilmakuva. Tämä on mieletön tilaisuus rikkoa ennätyksiä kun tuhannet ihmiset muodostavat yhteistyöllä suunnattoman kuvan! Kuka muu siihen paremmin pystyisi kuin partiolaiset?
  • Tarpojat kokevat Kaupunkisuunnistus ja Kotipaikan kulttuuria aktiviteetteja.
  • Samoajat Entä jos jokin olisi mennyt toisin aktiviteettia.
  • Vaeltajat kokevat Kulttuuripäivä ja Taiteen muodot aktiviteetteja.

Johtajat K-15  ja aikuiset

  • Vuonna 2015 Kohtaamisessa halutaan kiittää johtajia ja aikuisia koko onnistuneesta partioviikosta
  • Johtajabileet järjestetään Kattilahallissa pari tuntia iltapäivän ohjelman jälkeen. Bileissä on ruokaa,
    esiintyjiä, valoja ja musiikkia, sekä mahtavaa yhdessäoloa. Näitä bileitä yksikään samoaja, vaeltaja tai aikuinen ei yksinkertaisesti halua missata.
  • Jos olet lippukunnassa johtajatehtävissä jo 14-vuotiaana, hieno homma, pääset johtajabileisiin ensi vuonna.

10918998_1520150144911765_1398850193927158817_n

Partioviikko siis huipentuu Kohtaamiseen, jota odotellessa muistattehan, että PopUp-kolo Kamppi on avoinna partioviikon tiistaista torstaihin klo 10 – 20 21.-23.4.2015 Kampin Narinkkatorilla. Myös tänne kaverit mukaan!

Lue lisää Partioviikosta ja seuraa tapahtumia myös Instagramista #partioviikko #kohtaaminen #partioscout #hkptpartio

Kirjoittaja: Anna Anis Virrantaus

Communications professional and entrepreneur. Appreciates everyday life. Loves anecdotes and works of art. Trying to leave this World a little better place than I found it.

Kommentointi on suljettu.