Kipinän retkiuutiset haastatteli Kalevan Poikia ja Tyttöjä Kipinä-kevätretkellä 3.-6.3.2016 Nuuksiossa. Säätila oli yllättävän talvinen ja lumesta olikin suurta iloa.
Etujoukoissa saapuneet Hende, Tutri ja Mauri ottivat keittiön suvereenisti haltuunsa. Retkipäivän aikana ruoka-aikoja oli viisi: aamiainen, lounas, välipala, päivällinen ja iltapala, joten keittiössä riitti tekemistä.
Perjantai-illaksi 4.3. Korvenkolkka-kämpälle matkasi kuusi seikkailijaa, yksi tarpoja ja johtajat Viivi ja Karo. Toivotimme tervetulleeksi myös Reetan, joka tuli verestämään vanhoja partiotaitojaan hienolla tittelillä: ei-vielä-partiolainen-aikuinen.
Lauantaina saapuivat sudenpennut Aniksen ja Titin kanssa sekä ison tavaralastin kuljettaneet Nana, Peippo mukanaan kaksi virkkua vierailijaa Oulunkylän Virkuista. Lauantain ja sunnuntain välisen yön vahvuus oli siten yhteensä 33 aikuista, tarpojaa, seikkailijaa, sudenpentua. Mäyrä-vartion oma maskotti Mauri oli yksi lukuisista ensikertalaisista Kipinällä.
Mitä olet tehnyt /olette tehneet Kipinällä?
Pystytettiin yhdessä puolijoukkueteltta. Keittiövartiossa hakkasin halkoja ja kannettiin vettä kaivosta keittiöön. Leikittiin Laurentsiaa. Tunnistettiin rastiradalla eläinten jälkiä. Opeteltiin HKPT-kaanon. Iskettiin tulta tuluksilla. Me [teltassa nukkujat] valvottiin vuorotellen kipinämikkoina kaminan ääressä. Pakkasin itse oman rinkan. Opin tiskaamaan, en ole aiemmin tiskannut kun äiti aina tiskaa.
No mikäs oli Kipinällä kaikkein hauskinta?
Se kun sai tuluksilla aikaan tulta. Leikkiminen yläkerrassa. Leikkiminen lumessa. Makkaratikun veistäminen. HKTP:n kaanonlaulun laulaminen. Nuotiomakkara oli parasta koko retkellä. Majan rakentaminen ulkona. Nukkuminen kaminateltassa. Retkimerkin tekeminen. Se hieno jäätynyt luola.
Mikä oli paras retkiruoka?
Spagetti jauhelikastikeella (useita mainintoja). Mäyränhäntä. En tiiä. Lihapullat ja muusi (useita mainintoja). Se välipalaleipä – nam. Metwurstileipä. Kaappikahvi. Puuro-baari kaikkine hippuloineen. Ne omenat oli tosia hyviä!
Mikä oli viikonlopun hyvä työ?
Nuuksion kämppäisännät antavat kullekin ryhmälle tehtäväksi jonkun yleishyödyllisen työn. Kuin luonnostaan meille lankesi jäätyneiden pöllien sahaaminen kaikkien kämppien käyttöön. Kiitos tästä kuuluu Peipolle ja Peipon koneelle 🙂 [toim. huom. moottorisahaa käyttivät vain aikuiset]
Miten vietitte vapaa-aikaa?
Kavereiden kanssa kämpän yläkerrassa. Silloin sai syödä karkkia. Laskettiin pyllymäkeä. Rakennettiin maja metsään, siitä tuli hyvä päivämaja. Oltiin lumisotaa. Veistettiin jäätä. Käytiin pimeällä otsalamppujen valossa jäätyneen vesiputouksen luona [toim. huom. sudenpennut kävivät vesiputouskallion luona valoisan aikaan].
Miten retki meni kokonaisuudessaan?
Hyvin. Oli kivaa [hymy]. [peukku]. Hyvin. Arvosana ysin verran, en voi antaa täyttä kymppiä, kun vessassa vähän haisi, muuten olisi ollut täysi kymppi.
Kenelle haluat lähettää terveisiä?
Terveisiä äidille ja iskälle. Mun hamsterille. Tutrille kiitos itsetehdyistä lihapullista ja tervetuloa kokkaamaan uudestaan! Kiitos kaikki johtajat – olette mahtavia! Retkenjohtajat Anis ja Titi lähettävät terkkuja kaikille Kipinällä mukana olleille, oli tosi kiva Kipinä.
Muutamia valokuvia löytyy instagram.com/hkptpartio -tililtä ja #hkptpartio-hästägillä. Kipinän retkiuutiset julkaisee lisää kuvamuistoja myös facebook.com/hkpt.partio / Kipinä 2016 -kansiossa.